"Prostřednictvím přirozeného plánování rodičovství k pevnému a zdravému manželství."

SYMPTOTERMÁLNÍ METODA PŘIROZENÉHO PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ

Co je to STM PPR? Pro koho je metoda vhodná?

Přirozené plánování rodičovství (PPR) je metoda definovaná světovou zdravotnickou organizací, která využívá přirozených ukazatelů plodnosti k určení plodných a neplodných dní. Na kurzu se naučíte Bonnskou symptotermální metodu (STM PPR), kterou vypracovala německá Pracovní skupina PPR (Malteser Arbeitsgruppe NFP).

Tato moderní metoda vědomí/porozumění plodnosti je snadno naučitelná, má jednoznačná pravidla. Plodné dny se nevypočítávají, jak by asi podle statistiky měly být, ale stanovují se přesně podle toho, jak tělo k ženě „promlouvá“ a jak si žena s mužem vyhodnotí všechny příznaky jejich plodného a neplodného období. Mezi tyto příznaky patří bazální tělesná teplota a další ukazatele plodnosti. Je ideální, když se kurzu účastní společně žena i muž.

Spolehlivost metody je srovnatelná se spolehlivostí hormonální antikoncepce s vyloučením všech zdravotních i etických rizik, co užívání hormonální antikoncepce přináší. Dle výzkumů má PI při správném užití 0,4.

STM velmi pomáhá při určení příčin dosavadní neplodnosti a při touze po vědomém početí dítěte jako součást metody NAPROHELP. Díky znalosti STM se vyhnete špatným výpočtům stáří miminka a zbytečnému vyvolávání porodu. Velkým přínosem je STM v diagnostice při objasňování nepravidelností menstruačních cyklů. Naučit se tuto metodu znamená podpořit vlastní zdraví, ale také chránit život a zdraví svých nejmenších dětí.

STM PPR lze praktikovat za různých životních okolností, při nepravidelném cyklu, po vysazení hormonální antikoncepce, po porodu, během cestování, nemoci, při směnném provozu… Co se týče náročnosti, vyžaduje jen pár minut denně, navíc není nutné se měřit neustále po celý cyklus. Aby mohla metoda dobře sloužit, je potřeba se ji dobře naučit a třeba po pár letech si vědomosti osvěžit. Věřím, že vynaložené úsilí se Vám mnohonásobně vrátí.

 

 Ing. Anna Radoňová, porodní asistentka a poradkyně PPR